Sr1649 over Little Tennessee River
Fair Condition54 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 100 Ft. W. Jct. Sr1653 |
| Carries | Sr1649 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.12275, -83.37376 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.7 ft (43.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 328.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130013 |