Sr1439 over Cartoogechaye Creek
Fair Condition75 years old40 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .1 Mi.n.jct.sr1146 |
| Carries | Sr1439 |
| Crosses | Cartoogechaye Creek |
| Coordinates | 35.15623, -83.45652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 136.8 ft (41.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 271.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130015 |