Sr1470 over Cartoogechaye Creek
Good Condition21 years old290 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .2 Mi.w.jct.sr1465 |
| Carries | Sr1470 |
| Crosses | Cartoogechaye Creek |
| Coordinates | 35.15227, -83.47744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.8 ft (48.7 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 389.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 290 (2012) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130016 |