Sr1307 over Cartoogechaye Creek
Poor Condition62 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .1 Mi.w.jct.sr1448 |
| Carries | Sr1307 |
| Crosses | Cartoogechaye Creek |
| Coordinates | 35.14080, -83.48712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 84 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130018 |