Us64 Ebl over Cartoogechaye Creek
Fair Condition53 years old4,250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .15 Mi.w.jct.sr1451 |
| Carries | Us64 Ebl |
| Crosses | Cartoogechaye Creek |
| Coordinates | 35.15199, -83.46546 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.8 ft (54.8 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 701.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,250 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130093 |