Sr1472 over Cowee Creek
Good Condition6 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 25 Ft.s.jct.sr1350 |
| Carries | Sr1472 |
| Crosses | Cowee Creek |
| Coordinates | 35.26256, -83.40912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 72.8 ft (22.2 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 242.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130088 |