Sr1679 over Cullasaja River
Poor Condition69 years old70 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 50 Ft.w.jct.us64 |
| Carries | Sr1679 |
| Crosses | Cullasaja River |
| Coordinates | 35.10173, -83.26368 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.7 ft (24.6 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 187.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130056 |