Sr1679 over Peeks Creek
Fair Condition66 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.5 Mi.s.jct.sr1672 |
| Carries | Sr1679 |
| Crosses | Peeks Creek |
| Coordinates | 35.11893, -83.29464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130202 |