Sr1513 over Rabbit Creek
Fair Condition75 years old800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .7 Mi.e.jct.us23 441 |
| Carries | Sr1513 |
| Crosses | Rabbit Creek |
| Coordinates | 35.20826, -83.34908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 84.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130066 |