Sr1513 over Cat Creek
Poor Condition57 years old600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 25 Ft.n.jct.sr1519 |
| Carries | Sr1513 |
| Crosses | Cat Creek |
| Coordinates | 35.19609, -83.33122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 82.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130198 |