Sr1513 over Rabbit Creek
Poor Condition75 years old640 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 25ft W.jct.sr1505 |
| Carries | Sr1513 |
| Crosses | Rabbit Creek |
| Coordinates | 35.21181, -83.33997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 72.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1969) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130068 |