Sr1513 over Rabbit Creek
Good Condition8 years old850 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 50 W.jct.sr1507 |
| Carries | Sr1513 |
| Crosses | Rabbit Creek |
| Coordinates | 35.20929, -83.34160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 221.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130067 |