Sr1368 over Tellico Creek
Fair Condition65 years old90 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 100 Ft.s.jct.sr1365 |
| Carries | Sr1368 |
| Crosses | Tellico Creek |
| Coordinates | 35.27236, -83.51197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 51.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130080 |