Sr1349 over Cowee Creek
Poor Condition65 years old290 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.1 Mi.n.jct.sr1341 |
| Carries | Sr1349 |
| Crosses | Cowee Creek |
| Coordinates | 35.27849, -83.38471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 50.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 290 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130083 |