Sr1343 over Caler Fork Creek
Fair Condition64 years old260 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .05 Mi.e.jct.sr1342 |
| Carries | Sr1343 |
| Crosses | Caler Fork Creek |
| Coordinates | 35.26883, -83.38131 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 104.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130082 |