Sr1653 over Cullasaja River
Good Condition45 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 25 Ft.n.jct.sr1667 |
| Carries | Sr1653 |
| Crosses | Cullasaja River |
| Coordinates | 35.16417, -83.36028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 197.8 ft (60.3 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 560.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130159 |