Sr1500 over Watauga Creek
Poor Condition70 years old750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.9 Mi.e.jct.sr1501 |
| Carries | Sr1500 |
| Crosses | Watauga Creek |
| Coordinates | 35.23577, -83.32822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 56.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130214 |