US 6 over Over Atb-sr 11-7.39
Good Condition48 years old2,410 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | Jct Of SR 11 And US 6 |
| Carries | US 6 |
| Crosses | Over Atb-sr 11-7.39 |
| Coordinates | 41.60685, -80.71387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 224.1 ft (68.3 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 956.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,410 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400297 |