SR 193 over Br Pymatuning Creek
Poor Condition65 years old995 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.80 Mi N Of US 6 |
| Carries | SR 193 |
| Crosses | Br Pymatuning Creek |
| Coordinates | 41.61893, -80.66655 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 113.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 995 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0405310 |