Mill Road Tr 106 over SR 11
Good Condition48 years old209 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 5.44 Mi S Of SR 307 |
| Carries | Mill Road Tr 106 |
| Crosses | SR 11 |
| Coordinates | 41.62372, -80.71386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.9 ft (60 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 624 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401129 |