Dodgeville RD CR 8 over SR 11
Fair Condition47 years old260 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.11 Mi S Of US 6 |
| Carries | Dodgeville RD CR 8 |
| Crosses | SR 11 |
| Coordinates | 41.59075, -80.71384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 692.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401102 |