SR 307 over Atb-sr 11-14.00
Fair Condition51 years old2,048 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | Jct Of SR 307 And SR 11 |
| Carries | SR 307 |
| Crosses | Atb-sr 11-14.00 |
| Coordinates | 41.70261, -80.71179 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.9 ft (60 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 840 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,048 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0406058 |