SR 46 over Over Atb-sr 11-22.06
Fair Condition65 years old3,195 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | Jct Of SR 46 And SR 11 |
| Carries | SR 46 |
| Crosses | Over Atb-sr 11-22.06 |
| Coordinates | 41.80802, -80.75816 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 249.0 ft (75.9 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 880.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,195 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403008 |