21st Street Tr 399 over SR 11
Fair Condition63 years old4,143 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.83 Mi S Of SR 531 |
| Carries | 21st Street Tr 399 |
| Crosses | SR 11 |
| Coordinates | 41.88873, -80.78144 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 69.2 ft (21.1 m) |
| Deck Area | 1344.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,143 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401927 |