SR 11 over Over Csx Transportation
Good Condition63 years old3,873 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.96 Mi N Of US 20 |
| Carries | SR 11 |
| Crosses | Over Csx Transportation |
| Coordinates | 41.88379, -80.77786 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 880.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,873 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401862 |