SR 11 over Over State RD Cr-25
Good Condition63 years old3,873 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.73 Mi N Of US 20 |
| Carries | SR 11 |
| Crosses | Over State RD Cr-25 |
| Coordinates | 41.88145, -80.77216 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 825.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,873 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401838 |