I.r. 90 over Conneaut Creek
Good Condition66 years old12,418 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.62 Mi E Of SR 84 |
| Carries | I.r. 90 |
| Crosses | Conneaut Creek |
| Coordinates | 41.89246, -80.63986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 449.1 ft (136.9 m) |
| Max Span | 185.0 ft (56.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1916.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,418 (2015) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404446 |