SR 11 over Over Atb-ir 90-13.61
Good Condition67 years old3,263 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.18 Mi N Of SR 46 |
| Carries | SR 11 |
| Crosses | Over Atb-ir 90-13.61 |
| Coordinates | 41.82749, -80.76549 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 365.5 ft (111.4 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 2038.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,263 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401447 |