I.r. 90 over Ashtabula River
Good Condition67 years old12,705 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.19 Mi E Of SR 11 |
| Carries | I.r. 90 |
| Crosses | Ashtabula River |
| Coordinates | 41.83980, -80.72746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 368.4 ft (112.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 1886.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,705 (2015) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404268 |