Plymouth RD Cr-23 over Ir 90
Fair Condition67 years old820 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.61 Mi E Of SR 11 |
| Carries | Plymouth RD Cr-23 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.83452, -80.73628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 274.6 ft (83.7 m) |
| Max Span | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 920.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 820 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404233 |