Ir 90 over Over Norfolk Southern Rr
Good Condition67 years old12,705 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.86 Mi E Of SR 11 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 41.82929, -80.74867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 797.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,705 (2015) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404209 |