State RD CR 25 over Ir 90
Good Condition13 years old1,568 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.39 Mi E Of SR 11 |
| Carries | State RD CR 25 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.82773, -80.75767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 236.9 ft (72.2 m) |
| Max Span | 132.5 ft (40.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 729.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,568 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404152 |