Dorman Road Mr-295 over Ir 90
Good Condition66 years old260 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.75 Mi E Of SR 7 |
| Carries | Dorman Road Mr-295 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.92013, -80.55524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 284.1 ft (86.6 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 814.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (1971) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404683 |