Middle Road Mr-351 over Ir 90
Fair Condition66 years old230 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.48 Mi E Of SR 7 |
| Carries | Middle Road Mr-351 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.92529, -80.54280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 902.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (1971) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404713 |