SR 7 over Conneaut Creek
Good Condition67 years old6,946 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.50 Mi N Of Ir 90 |
| Carries | SR 7 |
| Crosses | Conneaut Creek |
| Coordinates | 41.93715, -80.56328 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1292.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,946 (2015) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0401021 |