NB SR 7 over Atb-ir 90-25.78
Fair Condition66 years old2,413 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | Jct Of SR 7 And Ir 90 |
| Carries | NB SR 7 |
| Crosses | Atb-ir 90-25.78 |
| Coordinates | 41.91659, -80.56855 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 283.1 ft (86.3 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 957.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,413 (2015) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400963 |