SR 193 over Mill Creek
Good Condition40 years old995 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.61 Mi S Of SR 307 |
| Carries | SR 193 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 41.66350, -80.66725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 198.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 995 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0405477 |