SR 307 over Mill Creek
Fair Condition35 years old1,678 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.90 Mi W Of SR 193 |
| Carries | SR 307 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 41.67865, -80.68090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 408.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,678 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0406104 |