Main Street Cr-580 over Ir-71
Good Condition63 years old16,300 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.43 Mi S Of US 40 |
| Carries | Main Street Cr-580 |
| Crosses | Ir-71 |
| Coordinates | 39.95796, -82.98342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 313.0 ft (95.4 m) |
| Max Span | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Width | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Area | 2175.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,300 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2501562 |