Parsons AVE over Ramp I71sb To I70eb
Fair Condition61 years old18,571 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.54 Mi S Of Us40 |
| Carries | Parsons AVE |
| Crosses | Ramp I71sb To I70eb |
| Coordinates | 39.95580, -82.98220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 1273.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,571 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506661 |