Ir70e-rmp Fr Fulto over Parsons AVE
Good Condition2 years old61,000 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | .64 Miles East Of Usr 23 |
| Carries | Ir70e-rmp Fr Fulto |
| Crosses | Parsons AVE |
| Coordinates | 39.95481, -82.98252 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Area | 982.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,000 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504812 |