I-70 over Over Parsons AVE & Ramp
Good Condition61 years old30,031 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.64 Mi E Of Us23 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Over Parsons AVE & Ramp |
| Coordinates | 39.95555, -82.98239 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 425.2 ft (129.6 m) |
| Max Span | 86.3 ft (26.3 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 1879.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,031 (2015) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504774 |