I-70 over Over Alum Creek
Good Condition60 years old55,705 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.23 Mi W Of College AVE |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Over Alum Creek |
| Coordinates | 39.93261, -82.93219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.6 ft (89.5 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 2022.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55,705 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505223 |