US 62 over Big Darby Creek
Good Condition71 years old11,120 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.51 Mi N Of Pickaway Co |
| Carries | US 62 |
| Crosses | Big Darby Creek |
| Coordinates | 39.81300, -83.15716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.4 ft (75.4 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 791.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,120 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2502917 |