CR 291 Lambert RD over Ir-71
Good Condition62 years old1,151 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 2.38 Mi N Of Pickaway Co |
| Carries | CR 291 Lambert RD |
| Crosses | Ir-71 |
| Coordinates | 39.82455, -83.15436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 313.6 ft (95.6 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1022.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,151 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506874 |