Ramp 70w To 270sb over Ir 270
Good Condition57 years old11,496 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.84 Mi N Of Us40 |
| Carries | Ramp 70w To 270sb |
| Crosses | Ir 270 |
| Coordinates | 39.97911, -83.11857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 355.0 ft (108.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1428.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,496 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504162 |