I-70 EB over Ovr Rmps To Ir70e&ir270s
Good Condition9 years old60,550 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.12 Mi W. Of I-270 |
| Carries | I-70 EB |
| Crosses | Ovr Rmps To Ir70e&ir270s |
| Coordinates | 39.97639, -83.12167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 179.1 ft (54.6 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Area | 1315.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60,550 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504146 |