I-70 over Over Ir 270
Good Condition56 years old100,680 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 3.03 Mi W Of I-670 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Over Ir 270 |
| Coordinates | 39.97634, -83.11943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 238.2 ft (72.6 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Area | 1800.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100,680 (2016) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504235 |