Ramp 270s To 70eb over Ir 270
Fair Condition57 years old20,130 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.13 Mi S Of I-70 |
| Carries | Ramp 270s To 70eb |
| Crosses | Ir 270 |
| Coordinates | 39.97455, -83.11954 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 949.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,130 (2017) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504170 |