I.r. 670 over Mckinley Avenue
Fair Condition54 years old75,912 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.22 Mi E Of I70 |
| Carries | I.r. 670 |
| Crosses | Mckinley Avenue |
| Coordinates | 39.96759, -83.05994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 118.4 ft (36.1 m) |
| Deck Area | 1397.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75,912 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504367 |